top of page

Osnovni pojmovi u računalstvu

ŠTO JE RAČUNALO I ZAŠTO KAŽEMO DA JE TO DIGITALNI STROJ? - Računalo je elektronički, digitalni, automatski i programibilni uređaj za obradu podataka. Kažemo da je elektronički zato što mu je potrebna struja da bi radio. Automatski je zato što, kad mu zadamo što da radi, možemo ga ostaviti i ne moramo stalno nadgledati njegov rad. On će napraviti ono što mu je zadano. Kažemo da je programibilni zato što, ovisno o tome kakav program instaliramo na računalo, on može obavljati različite zadaće. I kažemo da je digitalni zato što radi samo sa znamenkama 0 i 1. Odnosno, on raspoznaje samo dva stanje - ima struje i nema struje. Mi si ta dva stanja prikazujemo sa znamenkama 0 i 1.

ŠTO JE RAČUNALSTVO, A ŠTO INFORMATIKA? - Računalstvo je disciplina koja se bavi proučavanjem građe računala i načina rada računala. Dakle, ona proučava od kojih je dijelova sastavljeno računalo, kako je to sve skupa povezano te kako radi. Informatika je disciplina koja se bavi prikupljanjem, pohranom, obradom, prenošenjem i korištenjem informacija s pomoću računala. Važan je ovaj dio "s pomoću računala", jer ako se sve spomenuto radi bez pomoći računala, onda se to naziva informacijska znanost.

POJASNITE VEZU IZMEĐU POJMOVA PODATAK, INFORMACIJA, ZNANJE I MUDROST. - Podatak je neka činjenica koja za nas osobno nema nekakvo značenje. Sve što zapazimo oko sebe - vidimo, čujemo ili pročitamo - a za nas osobno nema neko značenje - naziva se podatak. Informacija je značenje koje se pripisuje podacima. Dakle, ako nešto što zapazimo - vidimo, čujemo ili pročitamo - za nas osobno ima neko značenje, onda se to naziva informacija. PRIMJER: Ako vam netko pokaže broj 23, taj je broj za vas podatak. Jer nema nikakvo značenje. Ali ako vam onda kaže da je to broj koji je na dresu nosio Michael Jordan, taj broj u tom trenutku za vas postaje informacija. Zato što je dobio značenje. Kada uzmemo više informacija i analiziramo ih, razvijamo znanje o tim informacijama. PRIMJER: Knjiga je jedan skup informacija. Kada uzmete knjigu i čitate ju, vi ju analizirate i razvijate nekakvo znanje o toj tematici o kojoj čitate. Kada uz određeno znanje razvijete i iskustvo, to se naziva mudrost

ŠTO JE HARDVER, A ŠTO SOFTVER? - Hardver je strojna oprema računala, odnosno svi dijelovi od kojih je računalo sastavljeno. Dakle, svi oni uređaji koje možemo spojiti na računalo - monitor, tipkovnica, miš, pisač i svi drugi, ali i sve one komponente koje se nalaze unutar kućišta - procesor, memorija, grafička kartica i sve ostale. Softver je programska oprema, odnosno svi oni programi koji se na računalu mogu izvršavati. Počevši od operacijskog sustava pa do svih programa koje koristimo i instaliramo na računalo. Sve igre također spadaju pod softver.

Povijesni razvoj računala i moderna računala

ŠTO ZNATE O RAČUNALIMA ENIAC I MACINTOSH? - ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) je prvo elektroničko računalo. Pušteno je u rad krajem 1945., a pošto je bilo građeno od elektronskih cijevi bilo je jako veliko, jako teško te je trošilo jako puno struje. Njegova zapremnina je bila kao 4 školske učionice, bilo je teško oko 30 tona te je trošilo struje kao 100 kućanstavaMACINTOSH je računalo koje je 1984. predstavio Apple, a to je prvo osobno računalo s grafičkim korisničkim sučeljem koje je koristilo miš kao pokazni uređaj.

POJASNITE PODJELU RAČUNALA PREMA SNAZI TE NABROJITE VRSTE OSOBNIH RAČUNALA. - Prema snazi, odnosno veličini, računala se dijele u 4 velike grupe. Najveća i najsnažnija su SUPERRAČUNALA. To su računala koja se koriste za neke složene znanstvene proračune i takvih računala nema puno u svijetu. Računala manjih dimenzija su SREDIŠNJA RAČUNALA. To su računala koja se koriste u firmama i raznim organizacijama i poslužuju do 1000 korisnika. Još manja računala su RADNE STANICE i ona služe za opsežniju obradu podataka jednog korisnika. To su računala koja su dimenzijama slična računalima koja imamo doma, ali su komponente u računalu puno snažnije. I na kraju, najmanja i najslabija su OSOBNA RAČUNALA. To su računala koja imamo doma i koja se koriste u školi te su najraširenija vrsta računala. Osobna računala imaju nekoliko podvrsta. To su STOLNA RAČUNALA, PRIJENOSNA RAČUNALASVE-U- JEDNOM RAČUNALA, TABLET RAČUNALAPAMETNI TELEFONI te NOSIVA RAČUNALA. U nosiva računala spadaju pametni satovi, pametne naočale te određena medicinska pomagala. Sve-u-jednom računala su posebna vrsta računala, kod kojih ne postoji kućište, nego su sve te komponente koje se inače nalaze u kućištu ovdje ugrađene u monitor.

Građa računala

NABROJITE KOMPONENTE RAČUNALA. - Komponente računala su svi oni dijelovi koji se nalaze unutar kućišta. Glavne komponente su matična ploča, procesor, memorija, grafička kartica, disk za pohranu podataka i napajanje. 

ŠTO JE MATIČNA PLOČA, A ŠTO SU SABIRNICE? - Matična ploča je tiskana ploča koja je zadužene da sve dijelove računala poveže u jednu cjelinu. Sve komponente računala - procesor, memorija, grafička kartica,... - moraju se spojiti na matičnu ploču da bi mogle međusobno komunicirati. A sve te komponente moraju međusobno komunicirati da bi računalo ispravno radilo. Ta komunikacija odvija se putem sabirnica. Sabirnice se nalaze na površini matične ploče i to su električni vodiči preko kojih podaci putuju od jednog do drugog dijela računala. Te sabirnice možemo zamisliti kao nekakvu cestu na matičnoj ploči po kojoj putuju podaci.

ŠTO JE PROCESOR I KOJI SU NJEGOVI ZADACI? ŠTO JE TAKT PROCESORA? - Procesor je središnja jedinica za obradu podataka u računalu. Za procesor se često kaže da je "mozak računala". On ima dva glavna zadatka: Prvi je obrada podataka, a drugi usklađivanje i nadzor rada cijelog računalnog sustava. Takt procesora određuje brzinu rada procesora. Rekli smo da procesor obrađuje podatke. Kad obrađuje podatke, on to radi u koracima. Najveći broj koraka koje procesor može napraviti u jednoj sekundi naziva se takt procesora. Ako neki procesor ima takt 3,2 Ghz (giga herca), to znači da on prilikom obrade podataka u jednoj sekundi može napraviti 3,2 milijarde koraka.

OD KOJE DVIJE JEDINICE SE SASTOJI SVAKI PROCESOR I ŠTO RADI SVAKA OD NJIH? - Svaki procesor sastoji se od aritmetičko - logičke jedinice i upravljačke jedinice. Ono što rade te jedinice povezano je s glavnim zadacima procesora. Artitmetičko - logička jedinica zadužena je za obradu podataka. Ona tu obradu radi tako što izvodi različite aritmetičke i logičke operacije s podacima pa je otuda dobila i naziv. Upravljačka jedinica radi onaj drugi zadatak procesora, a to je upravljanje i nadzor rada cijelog računalnog sustava.

ŠTO JE MEMORIJA I KAKO SE MJERI NJEN KAPACITET? - Memorija je komponenta računala koja pohranjuje podatke i programe, tako da ti podaci i programi stoje na raspolaganju ostalim dijelovima sustava. Prije svega procesoru, koji kad obrađuje podatke, stalno ih privremeno sprema i dohvaća iz memorije. Kapacitet memorije mjeri se brojem bajtova koji se mogu pohraniti u memoriju. Današnja računala, za ugodan rad, trebaju imati 4 GB (gigabajta) ili 8 GB radne memorije.

NAVEDITE 3 KARAKTERISTIKE RAM MEMORIJE.RAM memorija je radna memorija računala. To znači da svi programi ili dokumenti koji su trenutno otvoreni, nalaze se u RAM memoriji. Kad se ti programi ili dokumenti zatvore, oni se brišu iz RAM memorije. RAM memorija je privremena memorija. To znači da se njen sadržaj briše svaki put kad se ugasi računalo. RAM memorija, uz procesor, ima ključan utjecaj na performanse računala, odnosno na brzinu rada računala.

NAVEDITE 3 KARAKTERISTIKE ROM MEMORIJE. - ROM memorija je memorija u koju se podaci mogu upisati samo jednom, a mogu se čitati koliko puta želimo. Podatke u ROM memoriju upisuje proizvođač računala, a tu se upisuju instrukcije za pokretanje i pravilan rad računala. Sadržaj te ROM memorije se ne briše kad se ugasi računalo. 

ŠTO RADI GRAFIČKA, A ŠTO ZVUČNA KARTICA? KOJE UREĐAJE NA NJIH MORAMO POVEZATI AKO IH ŽELIMO KORISTITI? - Grafička kartica digitalni signal iz računala, te nule i jedinice s kojima računalo radi, pretvara u oblik koji je nama ljudima razumljiv. Dakle, pretvara ih u neku sliku. Uređaji koje moramo spojiti na grafičku karticu ako ih želimo koristiti su: monitor, projektor i televizor. Zvučna kartica digitalne podatke iz računala, te nule i jedinice s kojima računalo radi, pretvara u zvuk. Odnosno, pretvara ih u analogni signal, a onda zvučnici ili slušalice taj analogni signal pretvaraju u zvuk. Ali zvučna kartica radi i obrnuto. Ako na nju spojimo mikrofon, mikrofon će zvuk pretvoriti u analogni signal, a onda će zvučna kartica taj analogni signal pretvoriti u digitalne podatke, odnosno u nule i jedinice. Dakle, uređaji koje moramo spojiti na zvučnu karticu ako ih želimo koristiti su zvučnici, slušalice i mikrofon. 

Ulazni i izlazni uređaji računala

ŠTO RADE ULAZNI UREĐAJI TE NAVEDITE PREDSTAVNIKE? - Ulazni uređaji imaju zadatak da što djelotvornije i što jeftinije podatke iz okoline pretvore u oblik koji je računalu prihvatljiv i razumljiv, dakle u neki niz nula i jedinica. Dva najstarija i najraširenija ulazna uređaja su miš i tipkovnica. Danas su nam za komunikaciju putem interneta potrebni web kamera i mikrofon pa su i to danas rašireni ulazni uređaji. Još jedan poznati ulazni uređaj je skener, koji se danas može kupiti kao samostalan uređaj, ali češće je dio višenamjenskih uređaja, kada dolazi skupa s pisačem. Dodaci za igranje su danas također popularni ulazni uređaji. Tu spadaju upravljačka palica (joystick), gamepad i volan. Ulazni uređaj koji je nešto manje zastupljen danas je grafička ploča. Nju uglavnom koriste ljudi koji se malo ozbiljnije bave crtanjem pa im je nezgodno te njihove crteže raditi s mišem. S grafičkom pločom dobijemo olovku s kojom crtamo po toj grafičkoj ploči, a sve to što nacrtamo vidljivo je na zaslonu monitora. Na kraju se sve to može spremiti kao slika na računalu.

ŠTO RADE IZLAZNI UREĐAJI TE NAVEDITE PREDSTAVNIKE? - Izlazni uređaji imaju zadatak suprotan od ulaznih uređaja. Oni trebaju podatke iz računala što brže i što jeftinije pretvoriti u oblik prihvatljiv ljudima. U pravilu je to neka slika ili zvuk. Najpoznatiji i najrašireniji izlazni uređaj je monitor. Zvučnici i slušalice su također izlazni uređaji koji su danas jako zastupljeni. Nešto manje zastupljen, ali također danas koristan i popularan uređaj je projektor. Pisač ili printer je još jedan izlazni uređaj koji je danas jako popularan.

POJASNITE POJMOVE PIKSEL I REZOLUCIJA. - Svaka se slika na zaslonu monitora, televizora ili bilo kojeg drugog ekrana koji nam prikazuje nekakvu sliku, sastoji od određenog broja zaslonskih točaka. Svaka ta točka naziva se piksel. Ukupan broj piksela od kojih se sastoji neka slika naziva se rezolucija ili razlučivost. Ta rezolucija je mjera za kvalitetu slike - što je rezolucija veća, slika je bolja i kvalitetnija. PRIMJER: Recimo da je rezolucija neke slike 1200x800 (čita se 1200 puta 800). To znači da se ta slika sastoji od 800 redova tih piksela, a u svakom redu se nalazi 1200 piksela. Od koliko ukupno piksela se sastoji ta slika, saznat ćemo ako pomnožimo ta dva broja. 1200 puta 800 je 960 000 pa se ta slika sastoji od 960 000 piksela.

NABROJITE I UKRATKO OPIŠITE VRSTE PISAČA KOJE SE DANAS KORISTE. - Pisač je izlazni uređaj koji podatke iz računala ispisuje na papir. 5 je vrsta pisača koje su danas manje ili više raširene. Iglični pisač je najslabije raširen, zato što je bučan u radu i nema baš kvalitetan ispis. Pogodni su za administrativno - računovodstvene poslove jer mogu prihvatiti beskonačni papir te mogu ispisati više identičnih kopija (uplatnice). Tintni pisači su popularna vrsta pisača, zato što imaju dobar omjer cijene i kvalitete ispisa. Dakle, nisu jako skupi, a nude dobru kvalitetu ispisa. Njihov minus je što su relativno spori u radu. Laserski pisači su danas najkvalitetnija i najraširenija vrsta pisača. Odlikuje ih visoka kvaliteta ispisa i velika brzina u radu. Termički pisači su vrlo malih dimenzija i bešumni su u radu, a koriste se uglavnom za izdavanje računa u trgovinama. Postoje također i veće i skuplje verzije termičkih pisača koje se koriste za ispisivanje etika na proizvodima. Najzanimljivija vrsta pisača danas su 3D pisači. To su pisači koji mogu ispisivati 3D objekte, koji su prethodni 3D skenerom pretvoreni u 3D model u računalu. Najmanje poznata i najmanje raširena vrsta pisača danas je crtalo ili ploter. Iako ga neki navode kao posebnu vrstu izlaznog uređaja, mi ćemo ga ovdje smatrati jednom vrstom pisača. Crtalo možemo zamisliti kao veliki pisač. On se danas koristi za ispis velikih plakata, postera, nacrta,...

Pohrana podataka

KOJE 3 VELIKE GRUPE MEDIJA ZA POHRANU PODATAKA RAZLIKUJEMO? NAVEDITE PREDSTAVNIKE ZA SVAKU OD GRUPA. - Tri su velike grupe medija za pohranu podataka - magnetski, optički i poluvodički mediji. Magnetski mediji koji se danas koristi u računalima je tvrdi disk. Optički mediji su CD, DVD i BLU-RAY. Poluvodički mediji su USB stik, memorijska kartica i SSD disk.

KOJE SU PREDNOSTI POLUVODIČKIH MEDIJA? - Poluvodički mediji su danas jako popularni i najviše se koriste. Polagano iz upotrebe izbacuju magnetske i optičke medije. Tri su razloga zašto je tome tako - Prvi je brzina prijenosa podataka kod tih medija. Dakle, brzina kojom podatke možemo prebacivati s tih medija na računalo ili s računala na te medije. Drugi razlog je praktičnost. To proizlazi iz njihovih malih dimenzija pa ih je zgodno ponijeti sa sobom jer ne zauzimaju puno prostora. Treći razlog njihove popularnosti je to što su manje podložni kvarovima jer nemaju nikakvih pokretnih dijelova

POJASNITE POJMOVE PARTICIJE, FORMATIRANJE I BACKUP. - Particija nastane kad se prostor diska podijeli na nekoliko odvojenih cjelina pa nam izgleda kao da se naš jedan disk podijelio na više manjih diskova. Svaki taj manji disk, odnosno ta odvojena cjelina, naziva se particija. Svaka particija dobije svoju slovnu oznaku - kreće se od slova C pa na dalje - D, E, F,... Formatiranjem se brišu svi podaci s diska pa se to ne bi smjelo raditi s diskom na kojem imamo nekih bitnih podataka. Svaki se disk prije upotrebe, odnosno prije instalacije operacijskog sustava, mora formatirati. Vrlo korisna stvar danas je formatiranje USB stika. Naime, na stiku nam se vremenom može nakupiti raznih virusa. To se može pokušati ukloniti nekim anti-virusnim programom, međutim on će neke stvari uspjeti maknuti, ali neke će ostati na stiku. Jedini 100% siguran način da uklonimo sve viruse sa stika je da ga formatiramo. Naravno, tada će se sve obrisati sa stika pa ako ste imali nekih bitnih podataka, trebalo bi ih ranije kopirati na neko drugo mjesto. Backup je izrada pričuvnih kopija podataka. Dakle, ako na disku imamo neke bitne, prije svega osobne, podatke koje nikako ne želimo izgubiti, onda te podatke kopiramo na neko drugo mjesto - ili na neko drugo računalo, na neki optički medij, USB stik ili na neki vanjski disk. Kad smo kopirali te podatke, napravili smo backup. To se radi da se osiguramo u slučaju kvara diska ili ako nam računalo zaraze neki maliciozni programi.

USPOREDITE SSD DISKOVE I TVRDE DISKOVE. - SSD disk i tvrdi disk se koriste za pohranu podataka na računalu. Sve što imate na računalu instalirano - operacijskih sustav, programi, igre te svi dokumenti koje imate - slike, glazba, video - sve se to nalazi pohranjeno na ovim diskovima. Danas u računalu za pohranu podataka možete koristiti ili tvrdi disk ili SSD disk, a možete imati i jedno i drugo. Što je opcija koja se danas najviše i koristi. Tada operacijski sustav i sve programe instalirate na SSD disk, a tvrdi disk koristite za pohranu svih dokumenata koje imate - slika, glazbe, filmova... Tri glavne prednosti SSD diska u odnosu na tvrdi disk su brzina pisanja i čitanja podataka, velika otpornost na vanjska djelovanja jer nemaju nikakvih pokretnih dijelova te njihove manje dimenzije i manja razina buke koju stvaraju u odnosu na tvrde diskove. Ta brzina je glavna prednost SSD diska. Ako ste u računalu imali tvrdi disk, a onda umjesto njega stavite SSD disk, osjetit ćete veliki pomak u brzini rada računala. Operacijski sustav će se brže pokretati, a svi programi i dokumenti će se također brže otvarati. Glavni nedostatak SSD diskova danas je omjer cijene i kapaciteta. Dakle, za iste novce dobit ćete tvrdi disk dosta većeg kapaciteta, nego što će imati SSD disk. Iako su trenutno SSD diskovi nešto skuplji od tvrdih diskova, ta razlika nije toliko velika da bi igrala ulogu pri kupnji novog diska. Dolazimo do prednosti tvrdih diskova u odnosu na SSD diskova. Iako su tvrdi diskovi dosta sporiji od SSD diskova, imaju jako veliki kapacitet. Ako vam treba disk kapaciteta 10 terabajta, u trgovini možete kupiti takav tvrdi disk. SSD disk takvog kapaciteta trenutno ne možete kupiti. Cijenom su također nešto pristupačniji, dakle onaj omjer cijene i kapaciteta je na njihovoj strani.

ŠTO JE "RAČUNALSTVO U OBLAKU"? POJASNITE TAJ KONCEPT NA NEKOLIKO KONKRETNIH PRIMJERA? - "Računalstvo u oblaku" je pružanje računalnih resursa kao usluge putem interneta. Ti računalni resursi mogu biti neki programi, a može biti i prostor za pohranu podataka. Prvi primjer tog koncepta "računalstvo u oblaku" je Office365. Paket Office inače uključuje programe Word, Excel, PowerPoint i još neke. Ako koristimo Office365 mi te programe ne moramo imati instalirane na svom računalu. Jednostavno odemo na web stranicu Office365 i od tamo pokrećemo programe koji nam trebaju. Naravno, da bi to mogli moramo imati valjani račun na toj stranici. Kad napravimo neki dokument, ne moramo ga spremiti kod sebe na računalo. Spremimo ga na njihov server, a onda se kaže da je taj dokument pohranjen "u oblaku". Kad se opet nakon nekog vremena spojimo na web stranicu Office365, mi možemo pristupiti svim tim dokumentima koje smo napravili. Primjeri servisa koji nam nude pohranu podataka na internetu kao uslugu su Dropbox, OneDrive i Google Drive. Takvih servisa ima još, ali ova tri su najpopularnija. Kod tih servisa možemo pohranjivati svoje podatke kod njih na web stranici, umjesto da ih spremamo na neki svoj medij za pohranu podataka. Za takve se podatke onda kaže da su "u oblaku". Ti su podaci pohranjeni negdje na internetu, a mi tim podacima možemo pristupiti s bilo kojeg uređaja i iz bilo kojeg dijela svijeta, bitno je samo da imamo pristup internetu i svoje korisničke podatke.

Programska podrška

ŠTO JE OPERACIJSKI SUSTAV, KOJI MU JE GLAVNI ZADATAK TE OPIŠITE VRSTE KOJE SE DANAS KORISTE? - Operacijski sustavi upravljaju cjelokupnim radom računala i strojnim komponentama te su podloga svim ostalim programima koji se izvode na računalu. To znači da se na računalo prvo mora instalirati operacijski sustav, a tek onda se mogu instalirati ostali programi koji nam trebaju. Njegov glavni zadatak je da korisniku olakša uporabu računala. Četiri su vrste operacijskih sustava danas aktualne. WINDOWS je najrašireniji operacijski sustav danas i koristi se na najvećem broju računala. macOS je operacijski sustav koji se nalazi instaliran na Appleovim računalima. LINUX je operacijski sustav koji je potpuno besplatan, a dolazi u više različitih verzija, koje se nazivaju distribucije. ChromeOS je operacijski sustav koji se temelji na Linuxu, a razvio ga je Google za svoja računala (Chromebook i Chromebox).

KOJE VRSTE PROGRAMA RAZLIKUJEMO PREMA LICENCI ZA UPORABU PROGRAMA TE POJASNITE SVAKU OD NJIH? - Prema licenci programe dijelimo u 4 velike grupe. Prva grupa su KOMERCIJALNI PROGRAMI. To su oni programi koje moramo platiti da bi ih koristili. Primjeri su operacijski sustav Windows te programi iz Office paketa - Word, Excel, PowerPoint,... Druga vrsta su BESPLATNI PROGRAMI. Sam naziv kaže, to su oni programi koje ne moramo platiti da bi ih koristili. Primjeri su Google Chrome i Avast. Treća vrsta su PROGRAMI OTVORENOG KODA. To su programi koji su slični besplatnim programima zato što ih ne moramo platiti da bi ih koristili. Razlika je ta što kod njih možemo dobiti i programski kod pa ako znamo programirati možemo taj kod mijenjati i prilagođavati program svojim potrebama. Primjeri su Firefox i Media Player Classic. Četvrta vrsta su PROGRAMI S OGRANIČENIM NAČINOM UPORABE. To su programi koji rade na principu "probaj prije nego što kupiš". Razlikujemo nekoliko vrsta. Postoje SHAREWARE (čita se "šerver") programi. Kod njih dobijemo određeni period (nekoliko tjedana ili nekoliko mjeseci) u kojem možemo normalno i bez plaćanja koristiti program. Kad taj perid prođe, program nam prestane raditi. Ako ga želimo dalje koristiti, onda ga moramo kupiti. Zatim imamo TRIAL programe. Kod njih program možemo vremenski koristiti koliko god dugo želimo, ali nikad nam ne rade sve funkcionalnosti programa. Rade nam samo neke osnovne stvari. Nikad ne možemo u njemu raditi sve što taj program može kad ga se kupi. Postoje i DEMO verzije programa. One su uglavnom prisutne kod igara.

bottom of page