top of page

Kratice na tipkovnici

Ovdje ćemo dati pregled svih kratica na tipkovnici koje će vam trebati na provjeri znanja, ali ćete ih također moći koristiti u svakodnevnom radu na računalu. Da bi vam rad bio brži i ugodniji. Prije svega, da na jednom primjeru pojasnimo kako to izgleda u praksi. Ako piše da je kratica za naredbu KOPIRAJ: CTRL + C, to znači da, nakon što označimo neku mapu ili datoteku, moramo pritisnuti i držati tipku CTRL i istovremeno pritisnuti tipku sa slovom C. 

KOPIRAJ (copy): CTRL + C

IZREŽI (cut): CTRL + X

ZALIJEPI (paste): CTRL + V

OZNAČI SVE DATOTEKE ILI MAPE: CTRL + A.

OZNAČI DATOTEKE ILI MAPE KOJE NISU SUSJEDNE: Ako želimo označiti datoteke ili mape koje nisu susjedne, moramo pritisnuti i držati tipku CTRL i klikati lijevom tipkom miša na one datoteke ili mape koje želimo označiti.

OZNAČI DATOTEKE ILI MAPE KOJE SE NALAZE U NIZU: Označimo prvu datoteku u nizu, stisnemo i držimo pritisnutu tipku SHIFT te označimo zadnju datoteku u nizu. 

NEPOVRATNO BRISANJE: SHIFT + DELETE

Rad u Windows 10 sustavu

KAKO NAPRAVITI NOVU MAPU I DATOTEKU TE KAKO NAPRAVITI PREČAC (SHORTCUT)? 

Razlika između mapa i datoteka je ta što nam mape služe za spremanje datoteka. Da napravimo novu mapu ili datoteku, moramo napraviti desni klik mišem te odabrati stavku NOVO. Na vrhu novog izbornika pisat će MAPA. To biramo ako želimo napraviti novu mapu. Ako želimo napraviti novu datoteku, biramo nešto iz popisa koji će nam se pojaviti ispod stavke MAPA. Kakav i koliki će taj popis biti, ovisi o tome koje programe imamo instalirane na računalu. Da napravimo prečac (SHORTCUT) na neku mapu, idemo desni klik mišem na tu mapu pa biramo stavku STVORI PREČAC. Tada će nam se pojaviti prečac na tom mjestu na kojem se nalazimo. Pošto nema smisla da se prečac tu nalazi, izrežemo ga te zalijepimo na mjesto gdje želimo da bude. Prečac inače možemo prepoznati tako što u donjem lijevom kutu ima ikonu strelice.

KAKO SAŽETI (KOMPRIMIRATI) NEKU MAPU? KOJE SU PREDNOSTI SAŽIMANJA PODATAKA TE KOJI SU PROGRAMI POTREBNI DA SE TO NAPRAVI? 

Kada se neki podaci sažmu (komprimiraju) oni će zauzimati manje prostora na disku. Za podatke na računalu koje često koristimo baš i nema previše smisla da ih sažimamo. Međutim, ako neke podatke šaljemo preko interneta, onda ima smisla da ih se sažme i da zauzimaju manje prostora. Zato što se podaci koji zauzimaju manje prostora brže prenose mrežom. Još jedna situacija kada je poželjno da sažimamo podatke je slanje email poruka. Naime, kada prilažete nešto email poruci, možete priložiti samo datoteke različitog tipa. Mapu ne možete priložiti. Ali ako od neke mape napravite komprimiranu mapu, nju možete priložiti jer ona tada postaje datoteka određenog tipa.

Kako sažeti neke podatke? Prva stvar, na računalo si morate instalirati neki program koji to radi. To su WinRAR, WinZip ili 7-Zip. Takvih programa ima još, ali ova tri su najpopularnija. U školi koristimo 7-Zip pa ću vam na njemu pojasniti, ali sličan je princip i sa svim ostalim programima. Ako želite sažeti neku mapu, napravite desni klik mišem na tu mapu i iz padajućeg izbornika birate 7-Zip. Kad ste odabrali 7-Zip, otvara vam se novi padajući izbornik. Tamo ćete birati ili "DODAJ U IME_DATOTEKE.ZIP" ili "DODAJ U IME_DATOTEKE.7Z". Pod IME_DATOTEKE pisat će ime te vaše mape, a sasvim je svejedno koju ćete stavku od ove dvije odabrati. Kad ste odabrali jednu od ove dvije stavke, pričekat ćete malo da program sažme podatke, a nakon toga prikazat će vam se ta sažeta datoteka. Koliko ćete morati čekati ovisi o tome koliko prostora na disku zauzima ta mapa koju sažimate.

KAKO SNIMITI SADRŽAJ EKRANA? 

Da bi snimili sadržaj ekrana moramo prvo na tipkovnici pritisnuti tipku PRINT SCREEN. Kad to napravimo, ne dogodi se ništa. Da bi se nešto dogodilo, moramo otvoriti neki program za obradu slika (BOJANJE imamo sigurno na računalu) i u tom programu pronaći gumb ZALIJEPI (ili iskoristiti kraticu CTRL+V). Kad to napravimo, slika će se pojaviti pred nama i sad ju još samo trebamo spremiti. Da bi to napravili kliknemo na ikonu diskete u gornjem lijevom kutu, odaberemo gdje će se spremiti, pod kojim imenom i u kojem formatu. JPEG je najpopularniji slikovni format pa uvijek spremajte u tom formatu, ako vam se ne kaže drugačije.

KAKO SAZNATI OSNOVNE INFORMACIJE O RAČUNALU (KOJI PROCESOR IMA, KOLIKO IMA RADNE MEMORIJE,...)? 

Da bi saznali osnovne informacije o računalu moramo napraviti desni klik mišem na ikonu OVAJ PC, a onda iz izbornika odabrati SVOJSTVA. Ikona OVAJ PC nalazi se na radnoj površini.

 

KAKO OBRISATI (DEINSTALIRATI) NEKI PROGRAM S RAČUNALA? 

Da obrišemo program s računala, kliknemo na START i odaberemo POSTAVKE. Otvorit će nam se novi prozor sa svim postavkama, a mi moramo kliknuti na kategoriju APLIKACIJE. Kad kliknemo na nju, izlistat će nam se svi programi koje imamo instalirane na računalu, a da neki obrišemo, kliknemo na njega pa odaberemo DEINSTALIRAJ.

KAKO PROMIJENITI POZADINU RADNE POVRŠINE I REZOLUCIJU MONITORA? 

Za promjenu rezolucije, moramo napraviti desni klik mišem na radnoj površini te odabrati POSTAVKE PRIKAZA. Kad nam se otvore postavke prikaza, pod PRIKAZ RAZLUČIVOSTI možemo promijeniti rezoluciju. Rezolucija i razlučivost su ista stvar, samo je razlučivost pravilnija hrvatska riječ. Za promjenu pozadine radne površine, moramo napraviti desni klik mišem na radnoj površini te odabrati PRILAGODI. Onda pod POZADINA imamo tri mogućnosti - SLIKA, BOJA i DIJAPROJEKCIJA. Ako odaberemo SLIKA, za pozadinu možemo postaviti neku sliku. Klikom na PREGLEDAJ možemo na računalu pronaći tu sliku. Ako odaberemo BOJA, možemo za pozadinu postaviti neku boju. Ako par odaberemo DIJAPROJEKCIJA, onda kao pozadinu možemo postaviti više slika i odabrati vremenski period u kojem će se te slike izmjenjivati. 

bottom of page